Sıkça Sorulan Sorular

HolgaLove nedir? 
HolgaLove, Facebook çıkışlı bir Holga oluşumudur. Holga ile çekilmiş fotoğrafları takipçileri ile paylaşır, Holga ve modelleri hakkında bilgi verir ve sınırlı sayı ve modelde Holga satar.

Neden sadece Holga satıyorsunuz? Neden Lomo, Polaroid de yok? 

Çünkü HolgaLove kurucularının kullandıkları makine Holga. Kullanmadığımız ve deneyimimizin olmadığı makineleri satmıyoruz. Ancak bu yeterli istek olursa ve bu makinelere ulaşım imkanımız olursa satmayacağımız anlamına gelmiyor.

Elinizde ... model ve renk bulunur mu? 
Elimizde şu an için bulunan tüm model ve renkleri şuradan görebilirsiniz.

Holga'yı çok seviyorum ancak hangi modelden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Baskı ve film maliyeti de gözümü korkutuyor. Nerede baskı yaptırmamı tavsiye edersiniz? Nereden başlamalıyım? 

Holga orta format bir makinedir ve orta format film kullanır. İnternette Holga diye arattığınızda karşınıza çıkan kare fotoğraflar, bu orta format filmlerle çekilmiş fotoğraflardır. Bu filmler, içlerinde 12 poz barındırırlar ve yaygın olarak kullanılan 35mm filmden farklı baskı ve banyo şartları gerektirirler. Dolayısıyla bu filmleri yaygın olarak bulmanız ve banyo ettirmeniz biraz zordur. İstanbul'da yaşayanlar için Sirkeci'deki fotoğrafçılar, banyo ve film konusunda en uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz yerler. Ama yine de masrafınız 35mm filmlerle yapacağınız çekimlerden yüksek olacaktır. Bu konuda kaygı taşıyan ve 12 pozla yetinmek istemeyen Holga kullanıcıları için üretilmiş Holga 135 serisini bu noktada size tavsiye edebiliriz. Holga 135 ve Holga 135bc, tavsiye ettiğimiz modellerdir. Holga 135 ve Holga 135bc ile klasik Holga modellerinde elde ettiğiniz fotoğrafları kare yerine dikdörtgen olarak elde etmeniz mümkün. Holga 135bc, Holga 135'ten farklı olarak, "black corners", yani Holga kullanıcılarının çok sevdiği "karanlık köşe" efektini garanti eden bir model. 

HolgaLove'dan nasıl alışveriş yapabilirim? 

HolgaLove'dan banka hesap numaramıza havale ile alışveriş yapabilirsiniz. Bunun için Facebook sayfamızı beğenmeniz ve bize mesaj atmanız, ya da şu mail adresine mail atmanız gerekiyor: holgalove@hotmail.com

İstanbul dışında nereden Holga edinebilirim, nerelerde baskı yaptırabilir/film bulabilirim? 

Maalesef HolgaLove kurucuları İstanbul'da yaşadıkları için bu konudaki tavsiyeleri İstanbul ile sınırlı. Ancak bu entry'ye İstanbul dışındaki şehirlerimiz ile ilgili tavsiyelerinizi yazarsanız seve seve takipçilerimiz ile paylaşırız. 

İstanbul dışına kargo gönderimi yapıyor musunuz? 

Evet. 

Holgamda nasıl siyah-beyaz fotoğraf çekebilirim? 
Holga makinenizle siyah-beyaz fotoğraf çekebilmeniz için öncelikle siyah-beyaz bir film edinmeniz gerekiyor. Renkli filmle çekim yapıp fotoğraflarınızı Photoshop gibi programlar kullanarak siyah-beyaza çevirmeniz de mümkün, ancak otantik bir siyah-beyaz Holga fotoğrafının yolu siyah-beyaz film kullanmaktan geçiyor. 


Nasıl çoklu pozlama yapabilirim? 

Holga fotoğrafçılığına giriş yazımızda da belirttiğimiz gibi çoklu pozlama için yapmanız gereken tek şey filminizi diğer poza sarmadan çektiğiniz fotoğrafın üzerine bir fotoğraf daha çekmek. 

Film satıyor musunuz? 

Şu an için satmıyoruz. Ancak birden fazla film satın almak isteyen, özellikle de İstanbul dışında yaşayan ve film konusunda zorlanan takipçilerimiz için istisnalar yapmaya karar verdik. Lütfen konuyla ilgili bizimle Facebook ya da holgalove@hotmail.com üzerinden iletişime geçin. 

Makinemi yeni aldım ve nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Ne önerirsiniz? 

İlk önerimiz şu yazımızı okumanız olacak :) Ve de 200 ya da 400 asa film kullanmanız, yazımızdaki Holga'da Netlik başlığındaki direktiflere uymanız, makinenizin flaşı yoksa sadece güneşli havalarda ve dışarıda çekim yapmanız. Emin olun sonrası çok kolay. 

Hiç yorum yok: