29 Ağustos 2012 Çarşamba

Holga 135bc ile ilk filmimizi bitirdik!

Merhaba Holga-severler!
Sonunda Holga 135bc'mizle ilk filmimiz bitti ve bugün Sirkeci'deki Kristal Foto'da banyo ettirdik. Üstelik baskı yaptırmadığımız için banyo + CD'ye çekim için sadece 6 TL ödedik. Holga 135 serisinin en güzel tarafı da bu olsa gerek :)
Fotoğraflardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz. Benim kişisel gözlemlerim elde ettiğimiz sonuçlardan yola çıkarak şöyle:

- Holga 135bc, Holga'nın adı üstünde "black corners" garantili modeli olsa da her fotoğraflarda köşelerde kararma elde etmeyebiliyorsunuz. Benim çıkarımım ışığın daha az olduğu ve daha eşit dağıldığı ortamlarda köşelerde daha fazla kararma olduğu yönünde.
- Aynı şekilde, modelinizi açık renk ve temiz arka planların önünde çekerseniz köşelerdeki kararmalar daha belirgin oluyor.
- Holga'nın diyagram ayarları her ne kadar çok basit ve de çok da önemli değil gibi görünse de netlikte çok önemli. Yanlışlıkla portre ayarında çektiğim birkaç manzara fotoğrafı oldukça flu çıkmış örneğin. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.
- Yüksek asa'lı film kullanmak yanan poz sayısını minimuma indiriyor.ÖNEMLİ: Bu fotoğrafların tüm hakları HolgaLove'a aittir ve izinsiz kullanılamaz. 

Hiç yorum yok: